Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy stworzyli ją dla ratowania Rzeczypospolitej.

Dnia 26 kwietnia br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie kl. VII, pod opieką wychowawczyni pani Marty Nowak, przedstawili żywą lekcję historii, która przeniosła nas w odległe czasy, by słowem, piosenką, a przede wszystkim sugestywnie odegranymi scenkami przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia. Nie zabrakło odświętnych strojów, kotylionów i wyeksponowania symboli narodowych. Bardzo efektownie odegrano scenę rozbioru Polski i obrad Sejmu Wielkiego oraz uchwalenia Konstytucji. Najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami przygotowali biało-czerwone flagi i aktywnie włączyli się w uroczystość.  Oglądaniu towarzyszyło zaciekawienie i skupienie. Nawet najmłodsi uczniowie byli zainteresowani tym, co działo się przed ich oczami. Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor Jolanta Nieścior dziękując uczniom i nauczycielom za piękne i wzruszające zaprezentowanie trudnej historii Polski. Życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 Maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!